Česky 
loading

Historie místa

Vážení hosté, rádi bychom Vám představili něco z historie Kostela sv. Vavřince, jejhož jedna část stavby ohraničuje zahrádku naší vegetariánské kavárny Natureza v Hellichově ulici č.14 na Praze 1. Název kostela sv. Vavřinec bylo ve středověku velmi časté, v tomto období to byl velmi oblíbený světec a jeho jméno se často používalo při křtech.

Svatý Vavřinec byl mučedník, pocházející ze Španělska, a je patronem knihařů koželuhů a také kuchařů. Kostel sv. Vavřince o němž jsou první zmínky již v 12. století byl postaven v románském slohu v bývalé osadě Nebovidy též zvané Nepovidy. Tato osada patřila k nejstarším sídlištím na levém břehu Vltavy a patřila k významnému obchodnímu a výrobnímu středisku v podhradí. Kostel Sv. Vavřince náležel v 12. století abatyším svatojiřského kláštera na Pražském Hradě a v této době fungoval jako součást podhradí při ochraně Juditinina mostu (v té době významný most přes Vltavu).

V roce 1360 až 1362 za vlády Karla IV. se obec Nebovidy stala součástí Malé Strany. Velká proměna proběhla kolem roku 1378, a to gotická přestavba kostela. Další historické události změnily vzhled i fungování kostela a v roce 1784 byl kostel i s hřbitovem zrušen a kostel odsvěcen. V 1804-1816 byl kostel přestavěn na nájemní dům a teprve později v roce 1984-1991 proběhla stavební rekonstrukce do dnešní podoby, která pochází z období před 1816. Na místě, kde se nyní nachází zahrádka byl pravděpodobně hřbitov a vedla zde křížová cesta. 

Tento web používá ke správné činnosti cookies. Rozumím
© 2020 Naturezaveget | Powered by: Nette | Šmáknisi
Question